Jakie są zasady działania georadaru?

Jakie są zasady działania georadaru?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Georadar to metoda stosowana głównie do badania wierzchniej warstwy skorupy ziemskiej. Badań dokonuje się za pomocą fal elektromagnetycznych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie m.in. dokładnego obrazu przekroju ośrodka. Jak dokładnie to działa?

Zasada działania georadaru

Podstawowa aparatura pomiarowa jest złożona z układu głównego, a także dwóch niezależnych anten. Nadawcza emituje impuls elektromagnetyczny, o krótkim czasie trwania. Jest on wysyłany ponownie z określoną częstotliwością, która zazwyczaj jest dość niska. Tak powstająca fala sygnałów rozchodzi się w danym ośrodku, gdzie ulega odbiciu lub stłumieniu. Jeżeli zostanie odbita, to antena odbiorcza zarejestruje ją, a informacja trafi do systemu centralnego i zostanie przetworzona przez odpowiednie oprogramowanie. W ten sposób powstaje echogram, czyli obraz falowy odzwierciedlający wewnętrzną strukturę środowiska geologicznego. 

Trzeba wziąć pod uwagę, że z racji zakłóceń oraz ograniczonej mocy nadawczej, georadar ma zasięg głębokościowy na poziomie kilkudziesięciu metrów. Te możliwości są jednak wystarczające do wielu zadań, takich jak chociażby lokalizacja tuneli. Zanim zdecydujemy się na takie usługi musimy być także pewni, że próba na konkretnym podłożu przyniesie efekty, dlatego przed przystąpieniem do prac warto skorzystać z konsultacji profesjonalisty np. poprzez stronę: http://georadar24.com/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na jakie typy zajęć pozalekcyjnych warto posyłać swoje dzieci?
Na jakie typy zajęć pozalekcyjnych warto posyłać swoje dzieci?
Zajęcia pozalekcyjne, które wybierzesz dla swoich dzieci mogą mieć duży wpływ na ich życie. Dobre zajęcia pozalekcyjne mogą stanowić pozytywne […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?