Jak usunąć kleszcza?

Jak usunąć kleszcza?
wiem-co-chce
Zdrowe życie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Latem w lasach i przydomowych ogrodach żyje mnóstwo groźnych kleszczy. Jeśli odkryjemy jednego z nich na swojej skórze, powinniśmy działać możliwie jak najszybciej, ponieważ pajęczak ten przenosi bakterie wywołujące boreliozę – groźną chorobę zakaźną. Najprostszym rozwiązaniem jest zdecydowanie jego mechaniczne usunięcie za pomocą wybranego narzędzia. Nie należy natomiast absolutnie używać benzyny czy alkoholu, ponieważ wymienione substancje zwiększą tylko ryzyko zainfekowania organizmu.

Procedura jest wyjątkowo nieskomplikowana 

Ukłucie kleszcza jest przeważnie całkiem bezbolesne, dlatego dopiero w domu stwierdzamy jego obecność na ciele. Aby go skutecznie usunąć, w pierwszej kolejności należy przyłożyć do danego miejsca chusteczkę nasączoną preparatem dezynfekcyjnym. Następnie zaleca się wykorzystanie specjalnych kleszczołapek, które można bez problemu nabyć w tym sklepie online: https://ginseng.com.pl/32-kleszczolapki. Wystarczy je delikatnie wsunąć od strony bocznej pajęczaka (koniecznie jak najbliżej skóry), następnie szybko przekręcić haczyk do momentu, aż kleszcz się wysunie, a na koniec ponownie zdezynfekować punkt wkłucia (najlepiej maścią bogatą w jod).

Alternatywę stanowi zastosowanie pęsety z wygiętą końcówką. Umieszczamy ją przy pasożycie, zamykamy wokół jego głowy i umiejętnie wyjmujemy go pionowo do góry. Przy okazji pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem nie ściskać kleszcza ani nie przypalać, bo w znacznym stopniu podnosi to możliwość wprowadzenia jego szkodliwej treści żołądkowej albo śliny do naszego organizmu. Po wyeliminowaniu intruza należy go zmiażdżyć szklanką na twardej powierzchni. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki narożnik do salonu wybrać?
Narożniki to wciąż bardzo popularna forma wyposażenia salonu. Spotyka się je zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i przestronnych domach. Często […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?