Jak się wycenia banknoty?

Jak się wycenia banknoty?
wiem-co-chce
Finanse i rynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Banknoty o wartości kolekcjonerskiej nie muszą być tylko i wyłącznie w posiadaniu hobbystów i tym samym specjalistów. Bardzo często możemy je znaleźć z swoich domach, schowane w starym kredensie. Znajdując jakiekolwiek stare banknoty czy monety warto oddać je do oceny w gabinecie numizmatycznym. To co dla laika może wydawać się bezwartościowe, dla kolekcjonera numer seryjny, czy rok może wiązać się z ogromnymi pieniędzmi.

Co zostaje poddane ocenie?

Pozostawiając numizmaty u specjalisty (sprawdź np.: “gabinet numizmatyczny”), dokładnie określi on ile jest wart nasz banknot. Co więc zostaje poddane ocenie?

W pierwszej kolejności jest to ogólny stan banknotu. Każde najmniejsze zabrudzenie, czy zagniecenie obniża jego wartość. Banknoty w pierwszym stanie są oczywiście warte najwięcej. Ich stan faktyczny można porównać z wprost wyjętym z paczki bankowej.

Następnie ocenie poddawany jest sam banknot. Jego wartość będzie wyróżniać numer seryjny, rok druku, kraj pochodzenia. Każdy rodzaj numizmatu charakteryzuje inny zestaw parametrów podlegających ocenie. Dla przykładu, banknoty pochodzące z Rosji XX wieku wyróżniać będą się podpisami na banknocie. Występują one w kilku konfiguracjach. Nie trudno zgadnąć, że im rzadsze zestawienie i lepszy stan wizualny, tym cena znacząco rośnie.

W trakcie profesjonalnej wyceny banknoty uzyskamy dokument poświadczający owy stan i wartość numizmatu. Jest to bardzo ważne, ponieważ wtedy możemy mieć pewność uczciwej wyceny naszych skarbów. Następnie możemy zatrzymać banknot i czekać na wzrost wartości wraz z upływającymi latami.

Artykuł napisany we współpracy z GNDM – wycena i skup banknotów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego można wykorzystać płyty OSB 22?
Do czego można wykorzystać płyty OSB 22?
OSB (oriented strand board) to rodzaj drewna konstrukcyjnego, które jest podobne do sklejki, ale ma większą wytrzymałość strukturalną i większą […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?