Wyroby szklane należą do jednych z ciekawszych możliwości dekoracyjnych. Ich rozbudowana oferta rynkowa oraz opcje estetyczne jakie dają pozwalają na stosowanie ich w praktycznie każdym pomieszczeniu. Dzięki swojej przezroczystości nadają oryginalnego szyku oraz pozwalają na podkreślenie minimalistycznego stylu w naszym lokum. Jednak, równie interesujące jest to, jak powstają wyroby szklane i na jakiej zasadzie się to odbywa.
Proces powstawania szkła dekoracyjnego jest żmudny i skomplikowany. W dużej mierze opiera się na umieszczaniu na gotowym już szkle kolorowych wzorów czy obrazów, które zadbać mają o nadanie ozdobniczego charakteru danym materiałom. Muszą to być wzory, które posiadać będą zdolność do połączenia się ze szkłem, w trakcie procesu wypalania. Do tej grupy zaliczyć możemy wszelkiego rodzaju farby szkliwne czy ceramiczne oraz same szkliwa. Niezmiernie istotnym procesem w tworzeniu wyrobów szklanych jest proces wypalania/opalania samego szkła – ma on na celu umożliwienie stałego ulokowania kolorowego wzoru na szkle po jego uprzednim umieszczeniu tam. Do obróbki cieplnej dochodzi najczęściej w temperaturze od 550 do 750 stopni, skala różni się w zależności od zastosowanego wyrobu.
Jak widać, proces powstawania wyrobów szklanych nie należy do najprostszych i najszybszych, a do jego odpowiedniego przebiegu należy znać reakcje na ciepło używanych materiałów. Jednak produkty powstałe dzięki takiej obróbce często charakteryzują się wysokim poziomem oryginalności na dekoracyjnym rynku. Do jednych z aktualnie bardziej popularnych modeli zaliczyć można skarbonki ze szkła, które dostać możemy w kolorze, oplecione różnymi wzorami lub w szkle przezroczystym – co jest chyba najbardziej unikatowym modelem. Poza tym, dla miłośników klasyki dostępne są mniejsze i większe wazony szklane o zróżnicowanych kształtach i kolorach.