Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Jak dbać o klimatyzację w aucie?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja to w obecnych czasach podstawowe wyposażenie zdecydowanej większości aut osobowych, w tym również tych uznawanych za ekonomiczne. Wartość tego systemu doceniamy zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatury przekraczają często 30 stopni Celsjusza i w środku pojazdu trudno byłoby wytrzymać bez odpowiedniej wentylacji. Warto jednak zaznaczyć, że klimatyzacji samochodowej nie można zaniedbywać — jest to bowiem układ awaryjny i wymagający nieustannej pielęgnacji oraz regularnego serwisowania.

Przydatne porady dla wszystkich kierowców

Istnieje kilka prostych, a przede wszystkim sprawdzonych metod na zapewnienie naszej klimatyzacji bezawaryjnego i długiego działania. Po pierwsze pamiętajmy o tym, że zanim uruchomimy ten układ, powinniśmy zawsze przewietrzyć samochód — ta zasada dotyczy przede wszystkim upalnego lata, kiedy temperatura panująca w aucie jest znacznie wyższa niż na zewnątrz. Dzięki temu bowiem klimatyzacja szybciej schłodzi wnętrze. Po drugie przed jej włączeniem należy koniecznie zamknąć okna. Kolejnym warunkiem bezpiecznego użytkowania omawianego układu jest jego regularne uruchamianie — przynajmniej raz w tygodniu (wystarczy 15 minut), tak aby olej znajdujący się w mechanizmie, rozprowadzany przez tzw. czynnik chłodzący, nie osadzał się nadmiernie na poszczególnych częściach. W przeciwnym razie zmuszeni będziemy do uszczelnienia sprężarki klimatyzacji, a nie jest to zabieg zbyt tani. Niezwykle istotną czynnością jest też wykonywanie co najmniej raz w roku (ewentualnie co 10 000 km) przeglądu instalacji w profesjonalnym warsztacie. W jego trakcie dokonuje się m.in. wymiany filtru kabinowego i dokładnie czyści cały układ (wraz z dezynfekcją i odgrzybianiem). Ponadto warto również raz na dwa lat wymieniać osuszacz i co kilka miesięcy uzupełniać czynnik chłodzący.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gzymsy elewacyjne – do czego są wykorzystywane?
Gzymsy elewacyjne – do czego są wykorzystywane?
Gzymsy elewacyjne to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Istnieją od wieków i z czasem ewoluowały. Są one często używane […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?