Ludzie stosowali zasłony już w starożytności. Materiał wieszany był nie tylko w oknach, ale też w drzwiach i przejściach. Zawsze pełniły kilka funkcji – chroniły przed chłodem, ograniczały dopływ światła, zapewniały prywatność i stanowiły dekorację. Z upływem czasu niektóre funkcje zasłon były w sposób naturalny wypierane na rzecz innych. Na przestrzeni wieków zmieniał się również materiał, z którego były wykonywane – od zwierzęcych skór przez grube i ciężkie tkaniny po elegancki jedwab.
Zasłony stały się popularniejsze, gdy małe okna zamków wyparły duże, szklane okna pałacowe. W renesansie materiał rozsuwany był na boki lub podciągany do góry. Barok pełen był złota, zdobień i barwnych tkanin. Królujące wówczas draperie i lambrekiny wiodły prym przez kolejne stulecia. Największe upowszechnienie ozdób okiennych przyszło wraz z rewolucją przemysłową w XIX wieku. Trendy wyznaczali wówczas artyści i rzemieślnicy z ruchu Arts and Crafts lub Warsztatów Krakowskich, których dzieła miały być sztuką użytkową. Szyto – tak jak dziś – firanki na metry. Przez kolejne dziesięciolecia zmieniała się moda w dekoracji okien. Dzisiaj wybierane są delikatne, lekkie firanki i zasłony na całe okno lub nieco cięższe materiały upinane po bokach.
Taki model firan jak makarony jest obecnie bardzo często stosowany. Zawdzięczają popularność swojej funkcjonalności. Nie wymagają czasochłonnego prasowania i umożliwiają swobodny dostęp do okna. Przepuszczają dużo światła i można je dopasować do każdego wnętrza. Zapewniają przy tym prywatność, spełniając wszystkie funkcje, jakich w dzisiejszych czasach wymagamy od firan i zasłon. Można je zamówić na https://magdalena24.pl/firany/makarony.