Działanie instalacji odgromowej

Działanie instalacji odgromowej
wiem-co-chce
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja odgromowa spełnia bardzo ważną rolę jeśli chodzi o bezpieczeństwo różnych obiektów. Zasada jej działania polega przede wszystkim na ochronie budynku przed uderzeniem pioruna i odprowadzeniem jego energii w głąb ziemi. Nie jest to prostym zadaniem, gdyż wyładowanie elektryczne błyskawicy wytwarza energię o wartości do 20 tysięcy amperów. Potrafi przy tym nagrzać powietrze do 25-30 tysięcy stopni. Nietrudno się domyślić, co stałoby się z zabudowaniem, gdyby piorun uderzył w niego bezpośrednio.

Ochrona ludzi i mienia

W sytuacji, gdy podczas burzy rażony zostaje budynek, a piorun trafia w beton lub cegłę, powstają wówczas poważne pęknięcia. Jeśli natomiast uderzenie koncentruje się na przewodach elektrycznych, z pewnością dojdzie do ich uszkodzenia, a wszystkie podpięte urządzenia ulegną awarii i może to doprowadzić do pożaru. Dlatego tak ważne jest instalowanie urządzeń odgromowych, które znaleźć można pod adresem: http://inelt.pl/instalacje-elektryczne-nn-sn/ na budynkach w celu ich ochrony. Prawo budowlane stanowi, że instalacja taka powinna się znaleźć na obiektach budowlanych o wysokości powyżej 15 metrów. Poza tym należy ją zainstalować w budynkach z materiałów łatwopalnych i w obiektach użyteczności publicznej. Co prawda instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa w każdym domu, to jednak warto ją zakupić, gdyż ochrona budynku i ich mieszkańców powinna być sprawą priorytetową. Ważna jest też ochrona urządzeń elektrycznych podłączanych do sieci, gdyż często ich wartość jest spora, a szkody wyrządzone przez wyładowanie atmosferyczne bywają nieodwracalne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie witaminy warto przyjmować przez cały rok?
Jakie witaminy warto przyjmować przez cały rok?
Witaminy i minerały mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Pełnią one w organizmie wiele istotnych funkcji, […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?