Dbamy o rozwój małego dziecka – zarówno w domu, jak i na podwórku

 

Rozwój dziecka to proces wieloetapowy i bardzo wszechstronny. W sporym uproszczeniu obejmuje sferę psychiczną, emocjonalną oraz motoryczną. W pierwszych latach życia malucha najważniejszą rolę w jego kształtowaniu odgrywają rodzice, potem część obowiązków przejmują opiekunowie przedszkolni i nauczyciele. Wszyscy wspólnie powinni dbać o psychofizyczny rozwój młodego człowieka, zachęcając go do nauki nowych rzeczy i spędzania sporej ilości wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Zabawy na podwórku

Zbliżające się wakacje to czas, który dzieci powinny spędzać przede wszystkim na zewnątrz. Nawet największych leniuchów warto wówczas zachęcić do wyjścia i aktywności. Dostępnych jest tak wiele możliwości, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeżeli nie sporty zespołowe, to może rolki dla małych dzieci lub wspólna wycieczka rowerowa za miasto. Podczas aktywnego spędzania czasu rozwijają się zdolności motoryczne, korzysta też psychika. Przy okazji spędzania wolnego czasu z rówieśnikami dziecko uczy się też negocjowania, wyrażania swoich myśli i radzenia w różnych sytuacjach.

Rozwój w domowym zaciszu

Kiedy pogoda nie dopisuje, na rozwój dziecka można wpłynąć inaczej. Dawniej popularne planszówki ponownie zyskują na znaczeniu. I dobrze, ponieważ pozytywnie wpływają na kreatywność, wzbudzają ciekawość świata i uczą uczciwej rywalizacji. W księgarniach dostępne są różne gry planszowe dla małych dzieci i tych nieco starszych. Warto mieć przynajmniej kilka w zapasie i zaproponować pociechom jako alternatywę dla całodniowego grania na konsoli czy komputerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − 4 =