Czym jest UTB?

Czym jest UTB?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pod nazwą UTB kryje się skrót od urządzenia transportu bliskiego. Są to wszystkie urządzenia, których rolą jest przenoszenie materiału z jednego miejsca na drugie. Najczęściej możemy spotkać je na placach budowy, ale nie tylko. Do tej grupy zaliczają się między innymi: suwnice, żurawie, dźwigi budowlane, schody i chodniki ruchome, windy osobowe oraz towarowe, ale także wózki widłowe czy urządzenia chwytakowe montowane na pojazdach. Słowem wszystko, co służy do transportu danej rzeczy na krótkim dystansie z punktu A do punktu B.

Praca przy UTB

Można się domyślić, że obsługa i eksploatacja tych urządzeń, szczególnie jeśli mówimy o największych maszynach, typu żurawi czy suwnic, jest wyjątkowo niebezpieczna i wymaga odpowiedniego przygotowania. W tym celu powstały specjalistyczne szkolenia z obsługi UTB, na których kursanci mogą dowiedzieć się przede wszystkim jak pracować z tymi maszynami, a dalej – jak sprawdzać ich przygotowanie do pracy i ich stan techniczny. Druga część jest niemniej ważna, szczególnie dziś, gdy nowe przepisy każą dbać kartę tego typu urządzeń.

Dlatego, jeśli chodzi o UTB, istnieje cały szereg testów, mających na celu sprawdzić jakość i stopień eksploatacji maszyny. Żeby wyliczyć tylko najważniejsze z nich, powinniśmy wspomnieć o: obliczaniu grupy natężenia pracy, kontroli i atestacji zawiesi czy o czymś tak podstawowym, jak obliczanie resursów UTB. Bez tego obsługiwanie tych urządzeń staje się nie tylko niebezpieczne, ale również nielegalne, więc warto zadbać o przeprowadzenie odpowiednich badań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety treningu EMS
Zalety treningu EMS
Dla większości ludzi bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny, wpływający zarówno na odbiór przez otoczenie, jak i również na samoocenę. Dlatego […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?