Najważniejsze elementy w dbaniu o higienę psa

Najważniejsze elementy w dbaniu o higienę psa
wiem-co-chce
Styl życia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Właściwa opieka nad psem, to nie tylko zapewnienie mu odpowiednich posiłków, ruchu, i częstego kontaktu z właścicielem. Jeśli chcemy, by nasz pupil czuł się i wyglądał naprawdę dobrze, powinniśmy także odpowiednio go pielęgnować. Nasi ulubieńcy, zależnie od rasy, wieku i cech indywidualnych, miewają różnorodne wymagania higieniczne. Jednak najbardziej podstawowe zasady, których powinniśmy się trzymać podczas pielęgnacji, pozostają wspólne dla wszystkich.

Futerko

Podstawowym sposobem pielęgnacji psiego futra jest wyczesywanie. Powinno się do tego celu używać dobranego do rodzaju włosa grzebienia albo szczotki. Większość psów bardzo lubi takie „głaskanie”. Jeśli pies broni się przed czesaniem, powinniśmy pomyśleć o zmianie szczotki. Prawdopodobnie obecna jest nieodpowiednia dla naszego czworonoga.

Kąpiel nie powinna być stosowana zbyt często – może przesuszać skórę i włosy, co nie jest dla nich dobre. Mimo to czasem po prostu jest potrzebna, i nie należy rezygnować z niej całkowicie. Kąpanie psa w wannie, nie na specjalnym, podniesionym stole, rzadko jest wygodne. Wielu właścicieli woli powierzyć pupila fachowcom z salonu, takiego, jak https://happy-dog.com.pl/uslug  i mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone sprawnie i delikatnie, z użyciem odpowiednich kosmetyków.

Strzyżenie może być korzystne dla wielu ras, których przedstawiciele czują się i wyglądają lepiej po lekkim skróceniu, podgoleniu, bądź podtrymywaniu futerka. Jest niezbędne u psów, które mają nie sierść, a włosy – takich, jak pudle, czy yorki. Ładny wygląd ostrzyżonego pieszczoszka to powód do dumy dla właścicieli, ale nie jest łatwy do osiągnięcia. Osoby, które zajmują się strzyżeniem zawodowo, z reguły osiągają lepsze rezultaty. Przykłady efektów końcowych takiej usługi można zobaczć na https://happy-dog.com.pl/galeria-york-i-york-biewer

Pazurki

Tylko bardzo ruchliwe psy, biegające po odpowiednim podłożu, ścierają pazurki w wystarczającym stopniu, by nie potrzebować dodatkowego skracania od czasu do czasu. Gdy pazurki stają się zbyt długie, zaczynają przeszkadzać w chodzeniu. Jeśli pies próbuje je wtedy obgryzać, może to doprowadzić do nieprzyjemnych skutków (np. do pęknięcia wzdłuż). Bezpieczniej jest ostrożnie skrócić pazurek samodzielnie, albo pozwolić, by wyręczył nas doświadczony pracownik salonu.

Uszy

Niektóre rasy mają zawsze zdrowe uszy i oczy, inne wykazują tendencję do stanów zapalnych i infekcji. O ile problemy z oczami widać od razu (łzawienie, ropienie, podrażnienia), o tyle uszy powinno się regularnie kontrolować. Niewielkie przybrudzenia można po prostu wyczyścić (czasem wystarczą płatki kosmetyczne, i odrobina mleczka). Jednak jeżeli uszy naszego psa są w środku wyraźnie wilgotne, lub widać w nich duże ilości ciemnej wydzieliny, koniecznie powinniśmy odwiedzić weterynarza.

Zęby

Zdarza się, że psy pozwalają, by czyścić im zęby szczoteczką i specjalną pastą, jednak niemal zawsze trzeba przyzwyczajać je do tego zabiegu od pierwszych miesięcy życia. Dla większości psów mniej stresujące jest podawanie naturalnych czyszczących gryzaków, takich, jak przełyki wołowe. Ich obgryzanie jest także przyjemnością, której nasz pupil chętnie poświęci nawet kilka godzin, przy okazji usuwając nalot i początki kamienia. Jeżeli jednak kamień już zdążył narosnąć, będzie musiał zająć się nim weterynarz, i niezbędna będzie narkoza.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odnowić dom z zewnątrz?
Stare domy jednorodzinne posiadają niepowtarzalny urok i wspaniałą historię. Niestety jednocześnie na ich elewacji pojawiają się nieestetyczne pęknięcia, zaawansowane zabrudzenia […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?