Zasady działania maszyn wytrzymałościowych

Zasady działania maszyn wytrzymałościowych
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Konstrukcja maszyny zależy w dużym stopniu od tego, jakie badania będą za jej pomocą przeprowadzane oraz rodzaju testowanego materiału. Przykładowo, gdy zależy nam na sprawdzeniu, jak dany materiał budowlany reaguje na zginanie, należy zainwestować we właściwą prasę wytrzymałościową. Dobrym pomysłem jest kupno modelu testującego tę właściwość metoda trójpunktową. Powinien być w pełni zgodny z normą EN ISO 7500-1. Zakres sił w granicach pomiędzy 60 kN oraz 300 kN powinien być wystarczający w połączeniu z pierwszą klasą dokładności. Wartościową funkcją jest możliwość podłączania do szafy sterowniczej innych maszyn wytrzymałościowych. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na szafę ze sterowaniem automatycznym lub manualnym. Wybierając tej pierwszy model, kierujemy prasą za pomocą komputera stacjonarnego. Na stronie https://viateco.eu/pl/sprzedaz.htm możemy znaleźć tego typu urządzenia, które powinny spełnić wszystkie nasze wymagania. Różnią się między sobą ilością kolumn składających się na sztywną ramę. Możemy również wybrać, czy wolimy prasę ze zintegrowaną szafa sterownicza lub wariant całkowicie pozbawiony tego elementu. Oczywiście zawsze możemy go później dokupić i podłączyć.

Czy różnią się miedzy sobą maszyny wytrzymałościowe?

W przypadku materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal oraz beton, powstają coraz bardziej restrykcyjne normy jakościowe. Oznacza to, że projektanci oraz inżynierowie muszą posiadać szczegółową wiedzę na temat używanych materiałów. W tym celu konieczne są specjalistyczne maszyny, które dokładnie przetestują właściwości mechaniczne danej próbki. Chodzi mianowicie o takie dane jak jej trwałość, wytrzymałość oraz podatność plastyczna i sprężysta. Jest to zespół cech, określających zachowanie materiału pod wpływem różnych sił obciążających. Informacje te poznamy właśnie dzięki maszynom wytrzymałościowym, które posiadają stosunkowo prostą konstrukcję. Wymagają jednak stałego kalibrowania i serwisowania, aby móc uzyskać wiarygodne rezultaty badań. Możemy ich używać również przy takich materiałach jak drewno, guma, tkaniny, tworzywa sztuczne, drut, kompozyty, materiały budowlane oraz ceramiczne. Dzięki ocenie jakości tych surowców możemy zawczasu wykryć wszelkie nieprawidłowości natury konstrukcyjnej oraz części podatne na zniszczenia powstające w wyniku intensywnej eksploatacji. W zależności od rodzaju przeprowadzanych badań wyróżniamy urządzenia przeznaczone do prób statycznych oraz dynamicznych. Te pierwsze badają, jak sprawdzi się dany materiał, gdy poddamy go stopniowo wzrastającej sile obciążającej. W przypadku drugiego wariantu dowiemy się, jak nasza próbka reaguje na działanie siły o charakterze udarowym lub nagłym. Typowe maszyny tego typu to prasy, zrywarki, i twardościomierze. Używa się również specjalnych młotów do mierzenia odporności materiału na pękanie, gdy poddamy go obciążeniu dynamicznemu. Z kolei prasy nadają się bardziej do prób o charakterze statycznym. Otrzymane rezultaty należy porównać z tymi zawartymi w obowiązujących normach jakościowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kartka – czy może wyglądać efektownie?
Kartka – czy może wyglądać efektownie?
Prezenty, które wręczamy swoim bliskim, mają sprawić im jak najwięcej przyjemności. Z tego powodu staramy się wybierać upominki pasujące do […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?