Przyczyny braku ciepłej wody w kotłach gazowych

Przyczyny braku ciepłej wody w kotłach gazowych
wiem-co-chce
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kotły gazowe już wiele lat temu przestały być jedynie elementem wyposażenia mieszkań w blokowiskach. Coraz chętniej wykorzystujemy te ekologiczne i naturalne paliwo także w naszych domach i firmach. Jak każdy układ mechaniczny, także ogrzewanie gazowe może w miarę naturalnej eksploatacji  ulegać uszkodzeniom. W razie awarii możemy samodzielnie sprawdzić podstawowe elementy odpowiedzialne za grzanie wody w układach CO i CWU.

Mój piecyk nie grzeje, od czego zacząć?

Najważniejszym elementem grzewczym jest naturalnie sam kocioł. Każdy współczesny posiada układy diagnostyczne, więc warto jest przyjrzeć się kontrolkom i wyświetlaczowi. Zawarte tam kody błędów pozwolą na przybliżoną lokalizację problemu. Jeśli jednak na wyświetlaczu nie ma żadnego komunikatu, warto jest sprawdzić zawór pierwszeństwa dn50 jako element odpowiedzialny za rozdział przepływu w oparciu o zadane parametry. Uszkodzenie lub rozregulowanie tego zaworu może spowodować na przykład niedogrzewanie ciepłej wody, więc mimo pracujących grzejników niemożliwa będzie kąpiel lub umycie naczyń.

Drugim bardzo powszechnym problemem są awarie i omyłkowe przestawienie termostatu kotła gazowego. Kiedy termostat z kapilarą podaje nieprawidłowe informacje do sterownika, nie uruchomi on funkcji podgrzewania. W przypadku termostatu sterującego pracą pompki w wymuszonym obiegu wody, może dojść do braku krążenia, a co za tym idzie dystrybucji ciepła. Podobnie sprawa wygląda kiedy uszkodzeniu ulegnie sama pompka CO lub CWU. Mimo osiągnięcia zadanej temperatury przez piecyk gazowy, nie dochodzi do dystrybucji ciepła na układ.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zachować czystość we własnym gabinecie?
Sprzęt medyczny dzieli się na ten jednorazowy oraz przeznaczony do ponownego wykorzystania po wcześniejszym poddaniu go procesowi czyszczenia i sterylizacji. […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?