Optyczne powiększenie małej sypialni – przydatne tricki aranżacyjne

Optyczne powiększenie małej sypialni  – przydatne tricki aranżacyjne
wiem-co-chce
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zaaranżowanie małej sypialni może się wydawać sporym wyzwaniem. To pomieszczenie w domu czy mieszkaniu, często jest mocno ograniczone pod względem metrażu, co nie wyklucza jednak zorganizowania wnętrza w funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie sposób. Sam fakt, iż pokój jest raczej kameralny, pomaga także w osiągnięciu efektu przytulności. Istnieje również kilka prostych zasad oraz tricków, dzięki którym sypialnia może się wydać większa niż jest w rzeczywistości, co wpłynie korzystnie na jej postrzeganie. O co warto zatem zadbać? 

Kolorystyka i dodatki

Jednym z absolutnie elementarnych działań powinno być rozsądne podejście do kwestii doboru kolorów oraz odcieni materiałów. Warto rozpocząć rzecz jasna od samych ścian i sufitu. W takich wnętrzach niezaprzeczalnie najbardziej uniwersalnym wyborem jest czysta biel. Będzie ona optymalna szczególnie jeśli sypialnia znajduje się choćby na poddaszu i dociera do niej niewiele promieni słonecznych. Alternatywą mogą być inne jaśniejsze odcienie, a więc beże, popiele czy pastelowe odmiany niektórych kolorów. Dzięki temu światło nie będzie pochłaniane przez takie barwy, lecz będzie odbite od takiej powierzchni, rozjaśniając całe pomieszczenie. Istotna jest także podłoga. Tutaj zastosowanie bieli może być problematyczne, lecz sprawdzić mogą się jakieś jasne wykładziny czy dywany.

W przypadku parkietu drewnianego lub paneli podłogowych, koniecznie trzeba unikać gatunków drzew, które charakteryzują się ciemnym i intensywnym odcieniem drewna. Może to być optymalne rozwiązanie do obszernego salonu, lecz przy niewielkim metrażu, zdecydowanie ograniczy całe wnętrze. Przy takiej powierzchni lepiej ograniczyć liczbę dodatków. Powinno ich być jak najmniej, natomiast dla lepszego efektu można z kolei postawić na jakieś wyraziste dekoracje. W ten sposób przełamie się również wnętrze, gdy jest ono urządzone w neutralnej kolorystyce. Najlepiej jeśli dodatki umieści się na ścianach, a nie samych meblach, gdyż da to lepszy efekt i nie przytłoczy pomieszczenia.

Oświetlenie

Oczywiście największym sprzymierzeńcem w kontekście optycznego powiększania pomieszczenia, będzie naturalne światło. Na etapie aranżacji nie ma się już rzecz jasna wpływu na umiejscowienie okien czy to na którą stronę będą one wychodziły. Wciąż można jednak zadbać o to, żeby nie ograniczać chociaż liczby promieni docierających finalnie do pokoju. Z pewnością lepiej zrezygnować z wielkich zasłon czy nawet firan umieszczonych przy okiennicy na stałe. Najlepsze będą rozwiązania, dzięki którym w ciągu nocy można przyciemnić wnętrze, lecz w trakcie dnia można odsłonić pełną powierzchnię okna. W przypadku zasłon można zatem postawić po prostu na dłuższą listwę, dzięki której będzie je można rozsunąć do samego końca i przywiązać do haczyka umieszczonego w ścianie. Najlepiej jednak całkowicie zrezygnować z takich ozdób przy oknach.

Ciekawym pomysłem będą natomiast żaluzje lub rolety, które dają komfort na czas snu, a w trakcie dnia można je zupełnie odwinąć i wpuścić do pomieszczenia dużą ilość światła. Poza tym nie można też oczywiście zapominać o sztucznym oświetleniu. W niewielkiej sypialni warto zastosować kilka jego wariantów. Alternatywą dla głównego, sufitowego światła, może być oświetlenie punktowe, akcentujące wnęki czy rogi pokoju, co sprawi, iż sypialnia wyda się większa. Przydatna będzie lampka do czytania oraz większy wariant stojący, w miejscu gdzie przymierza się ubrania. Dzięki temu można umiejętnie dawkować ilość sztucznego światła we wnętrzu, rozświetlając pokój w całości, gdy wykonuje się jakieś czynności, ale też ograniczając poziom jasności przed samym snem.

Umeblowanie i lustra

W takim wnętrzu na pewno lepiej ograniczyć liczbę mebli, choć oczywiście w sypialni potrzebnych jest kilka elementów wyposażenia. Łóżko powinno być w miarę możliwości raczej mniejsze, niskie oraz pozbawione przesadnych zdobień. Większość osób potrzebuje w tym pokoju większej szafy, zwłaszcza, gdy nie posiada w miejscu zamieszkania oddzielnego pomieszczenia z garderobą. Dobrym pomysłem będzie natomiast wybranie wariantów z drzwiami przesuwnymi. Będzie to wygodne względem codziennego użytkowania i pozwala na oszczędność miejsca. Optymalnym wyborem będą modele, które posiadają do tego lustro na zewnętrznej stronie drzwiczek.

Wszelkie zwierciadła świetnie nadają się do optycznego powiększania przestrzeni, więc zdecydowanie warto na nie stawiać. W takiej sytuacji lustro umieszczone jest na dużej powierzchni oraz znajduje praktyczne zastosowanie. Wiele propozycji takich mebli, doskonałych także do niewielkiej sypialni, znajdziemy na https://www.jurpol-meble.pl/meble-do-sypialni/. Warto zwrócić uwagę ma umeblowanie, które gwarantuje dużą pojemność czy też ukryte schowki. Daje to optymalną przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy, bez konieczności trzymania ich na wierzchu lub wstawiania do pokoju kolejnych komód czy kredensów, które jeszcze bardziej ograniczą przestrzeń. Dobrze jest wybrać szafę z pojemnymi wnękami, a w przypadku łóżka postawić na takie z pojemnikiem na pościel – pozwoli to zaoszczędzić naprawdę wiele miejsca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sprzęt rehabilitacyjny – jaki wybrać?
Sprzęt rehabilitacyjny – jaki wybrać?
Sprzęt rehabilitacyjny może pomóc poprawić postawę, złagodzić ból i zmniejszyć napięcie mięśni. Przy wyborze poduszki klinowej ważne jest, aby znaleźć […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?