Jak zrobić zakwas na chleb?

Jak zrobić zakwas na chleb?
wiem-co-chce
Zdrowe życie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Codzienna dieta może składać się z różnych produktów, ale zwykle podstawą każdej diety jest chleb. To pieczywo dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Jest przy tym łatwe w spożyciu, gdyż nie wymaga żadnej obróbki. Chleb jest też łatwo dostępny, a w dodatku można bez problemu upiec go samodzielnie. Chcąc to zrobić, warto zdecydować się na upieczenie chleba na zakwasie. Taki chleb jest zdecydowanie najzdrowszy i posiada najwięcej pozytywnych składników i bakterii. Aby jednak móc upiec chleb na zakwasie, na przykład razowy, trzeba najpierw wiedzieć, jak zrobić sam zakwas. Jak zatem przygotować zakwas potrzebny do upieczenia zdrowego chleba?

W jaki sposób przygotować zakwas na domowy chleb?

Jeżeli zamiast robienia, podjęta zostanie decyzja o kupnie chleba razowego sklep z takim pieczywem można znaleźć niemal na każdym rogu. Chleb zrobiony własnoręcznie będzie jednak jeszcze lepszy, gdyż przygotowując ciasto, można samodzielnie dobrać zawartość poszczególnych składników, a tym samym uzyskać pieczywo o smaku i właściwościach odpowiadających indywidualnym wymaganiom. Chcąc przygotować zakwas na chleb, należy najpierw zgromadzić wodę oraz mąkę pszenną lub żytnią. Sama produkcja zakwasu trwa 5 około dni. W pierwszy dzień z użyciem około 100g mąki oraz odpowiedniej ilości letniej wody nieprzefiltrowanej trzeba stworzyć ciasto o konsystencji przypominającej gęste ciasto naleśnikowe. Później ciasto należy przykryć i pozostawić na 12 godzin. Po tym czasie należy powtórzyć czynności i tak przez kilka kolejnych dni. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przygotowujemy się do pierwszego spaceru z naszym dzieckiem
Przygotowujemy się do pierwszego spaceru z naszym dzieckiem
Wszystko, co wiąże się z przyjściem na świat pierwszego dziecka, jest dla młodych rodziców nowe i niespodziewane. Muszą uczyć się, […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?