Jak zadbać o konie w okresie zimowym?

Jak zadbać o konie w okresie zimowym?
wiem-co-chce
Zdrowe życie
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zima to szczególny okres, w którym koń nie ma tak optymalnych warunków do aktywności fizycznej, jak wiosną czy latem. Mało słońca, ziąb, brak świeżej trawy – to utrudnienia wywołujące ogromny dyskomfort nie tylko u zwierzęcia. Gdy temperatura spada poniżej zera, koń narażony jest na wiele niedogodności. Aby pomóc mu przetrwać ten okres, warto z większą troską skupić się na odpowiedniej pielęgnacji oraz zbilansowanym jadłospisie, bogatym w witaminy oraz mikroelementy. Oto kilka skutecznych wskazówek dotyczących opieki nad koniem w czasie okresu zimowego.

Zimowe żywienie

Menu serwowane w okresie zimowym różni się od tego, które podaje się wiosną czy latem. Również u koni zapotrzebowanie na energię pozwalającą ogrzać ciało zwiększa się, a więc rośnie ilość spożywanych kalorii. O ile w lecie koń odżywia się świeżą trawą, w zimie należy zastąpić ją sianem, która będzie stanowić podstawę jego diety. Potrzebna ilość siana to 1,5% masy ciała konia. Niestety siano ma o wiele mniej składników mineralnych i witamin niż zielonka pastwiskowa.

Szybsze wychłodzenie organizmu w czasie zimy skutkuje większym wydatkiem energetycznym. Do dawki pokarmowej warto wówczas dodać ziarna zbóż lub gotowe mieszanki żywieniowe w celu zwiększenia treściwości porcji. Ważne, by stosować także suplementy mineralno-witaminowe. W żywieniu zimowym niezwykle istotne jest włókno ułatwiające trawienie oraz przyczyniające się do regulowania pracy całego organizmu. W układzie pokarmowym konia znajduje się wiele pierwotniaków i bakterii rozkładających włókno, które strawione wraca w postaci energii. Najbardziej popularnym źródłem włókna jest siano.

Niestety niektóre konie nie są zainteresowane sianem, a konie starsze ze słabym uzębieniem nie potrafią mechanicznie go rozdrobnić, więc i dla nich nie będzie ono atrakcyjnym pożywieniem. Alternatywę dla siana, jej uzupełnienie i jednocześnie bogate źródło włókna stanowią sieczki dla koni. Ich wybór jest dość zróżnicowany. Dostępne są sieczki ze słomy owsianej, lucerny, mieszanki traw czy innych roślin suszonych. Rodzaj sieczki jest odpowiedzią na konkretne sytuacje, np. problemy żołądkowe, wspomaganie odchudzania, budowa masy mięśniowej. Niektóre warianty sieczek posiadają składniki o właściwościach uspokajających czy ułatwiających oddychanie. Zawarte w nich naturalne składniki pozwalają upodobnić dietę do naturalnej. Dodatkowo sieczka dla koni jest lekkostrawna, wspomaga procesy trawienia oraz dostarcza odpowiednią ilość włókna.

Interesującą oraz urozmaiconą ofertę sieczek i innych produktów żywieniowych, a także suplementów można znaleźć na stronie https://www.zywieniekoni.pl/. Oprócz sieczki włókno dostarczane jest także poprzez wysłodki buraczane, trawokulki i sianokulki. Przed podaniem należy je namoczyć. Ze względu na swoją konsystencję tego rodzaju źródła włókna są przeznaczone dla koni posiadających problem z uzębieniem.

Pojenie konia

Woda – jej duża ilość jest potrzebna niezależnie od pory roku. Koń powinien otrzymać ją w odpowiedniej temperaturze, najlepiej 5-7 ºC. W czasie zimy warto kilka razy dziennie sprawdzać, czy woda w poidle nie zamarzła.

Świeże powietrze

Cyrkulacja świeżego powietrza jest zalecana również zimą. Przeciągi w stajni nie są wskazane, ale dobrze wentylowane pomieszczenie będzie miało dla konia zalety prozdrowotne. Dostęp do świeżego powietrza ogranicza kontakt z alergenami i kurzem.

Pielęgnacja sierści

Jeśli w sezonie zimowym nie są przewidziane intensywne starty, nie ma konieczności całkowitego golenia konia. Jeżeli jednak jest inaczej, odpowiedni wzór golenia doradzi osoba profesjonalnie zajmująca się strzyżeniem. Długa i gęsta zimowa sierść ma ogromną zaletę – ogrzewa ciało. Jednak tylko ta czysta i zadbana dobrze spełnia swoje funkcje.

Derkowanie

Derka chroni przed zimnem i zapewnia utrzymanie stałej temperatury ciała. Tego rodzaju okrycie dostępne jest w różnych wariantach zarówno pod względem materiału, przeznaczenia, jak i kolorystyki. Pełni również funkcję ochraniacza, które izoluje ciało konia od siodła, ale może powodować także otarcia. W okresie zimowym warto kontrolować stan skóry pod derką, gdyż przy dłuższym użytkowaniu mogą pojawić się zmiany skórne. Derki dedykowane są szczególnie koniom golonym na zimę.

Wychłodzenie nie jest przyjacielem konia

Konie bardzo lubią niskie temperatury. Doskonale znoszą te sięgające nawet – 20 ºC. Zimą, kiedy koń narażony jest na deszcz lub śnieg, sytuacja wygląda inaczej. Przemoczona sierść schładzana wiatrem może doprowadzić zwierzę do skrajnego wyziębienia. Przy kilkugodzinnym lub całodniowym pobycie na zewnątrz warto zaopatrzyć konia w derkę.

Ci, którzy nie rezygnują z zimowych treningów, powinni mieć na uwadze możliwości konia. Jeżeli zwierzę nie jest ogolone i ma ciepłą sierść, to jego wydolność będzie przez to niższa. Wzmożona będzie również jego potliwość. W związku z tym intensywność jazdy trzeba nieco obniżyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co spakować do wózka dziecięcego na spacer?
Co spakować do wózka dziecięcego na spacer?
Spędzanie z dzieckiem czasu na świeżym powietrzu to nie tylko korzyści dla malucha, ale i chwila relaksu i przyjemnej aktywności […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?