Jak robi się olfaktometrię? Proste wyjaśnienie

Jak robi się olfaktometrię? Proste wyjaśnienie
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Olfaktometria to badanie zmysłu węchu. Na stronie https://ottoindustries.com.pl/rozszerzenie-zakresu-akredytacji/ jest oferta olfaktometrii. Stosowana jest w przemysłowej kontroli jakości do oceny czystości powietrza oraz do wykrywania gazów wyciekających z urządzeń. Olfaktometria może być również wykorzystywana jako narzędzie diagnostyczne w przypadku zaburzeń sensorycznych, takich jak anosmia (brak zmysłu węchu), hiposmia (obniżony zmysł węchu) i parosmia (zniekształcony zmysł węchu). Olfaktometryczne pomiary zapachów są kwantyfikowane w kategoriach ilości cząsteczek odorantów i stężenia, w którym są one postrzegane. Olfaktometr jest urządzeniem służącym do ilościowego określenia tej zależności.

Olfaktometr

Olfaktometr jest urządzeniem, które mierzy i rejestruje ilość cząsteczek zapachu obecnych w próbce powietrza. Pomiar opiera się na ludzkim zmyśle węchu, który zmienia się w zależności od osoby i dnia. Olfaktometr składa się z urządzenia, które pozwala kontrolować zarówno temperaturę, jak i wilgotność próbki powietrza, gdy przechodzi ona przez komorę zawierającą cząsteczki odorantów lub substancji zapachowych. Szybkość przepływu powietrza przez tę komorę można kontrolować za pomocą wentylatora lub innego rodzaju dmuchawy.

Jak działa olfaktometr?

Olfaktometr składa się z małej szklanej butelki wypełnionej wodą, w której umieszczono materiał chłonny (zwykle watę). Do wody dodaje się niewielką ilość rozpuszczalnika (np. alkoholu), co powoduje, że materiał chłonny pęcznieje i uwalnia swój zapach do powietrza nad nim. Wielkość pęcznienia zależy od tego, ile alkoholu znajduje się w wodzie, więc zapach można zmierzyć mierząc, jak bardzo absorbent pęcznieje. Ta prosta metoda może być stosowana tylko do niektórych rodzajów odorantów, ponieważ niektóre substancje chemiczne nie rozpuszczają się dobrze w wodzie lub alkoholu (np. mogą być nierozpuszczalne w obu). Jednak nadal można ją stosować dość szeroko – prawie każdy płynny rozpuszczalnik będzie odpowiedni – nawet chlorek metylenu!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Miechy zawieszenia – do czego służą i jak przekładają się na dalszą jazdę samochodem?
Miechy zawieszenia, czyli poduszki powietrzne znajdują zastosowanie w różnego rodzaju samochodach. Zapewniają tym samym komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Stwarzają […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?