Akumulatory hydrauliczne – co warto o nich wiedzieć?

Akumulatory hydrauliczne – co warto o nich wiedzieć?
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Akumulatory hydrauliczne to specjalistyczne zbiorniki ciśnieniowe przeznaczone głównie do gromadzenia energii w formie sprężystego ciała stałego, cieczy albo gazu (np. azotu). Pełnią oczywiście również szereg innych przydatnych funkcji. Zazwyczaj wykorzystuje się je w różnych instalacjach przemysłowych o okresowym zapotrzebowaniu na energię, gdzie odpowiadają w ogromnej mierze za prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Wyróżniamy trzy kluczowe modele – sprężynowe, ciężarowe oraz gazowe.

Zaawansowane konstrukcje o wielorakim zastosowaniu

Wszystkie akumulatory hydrauliczne są zbudowane w podobny sposób. Ich zewnętrzną część stanowi solidna obudowa złożona z wytrzymałych przegród (membrany, pęcherze, tłoki itp.), które skutecznie oddzielają np. ciecz będącą pod wysokim ciśnieniem od konkretnego gazu. Pozostałe elementy to m.in. uszczelnienia, osłony, zawory, pierścienie podporowe i dolne, śruby, siłowniki oraz tuleje. Tego rodzaju urządzeń nie stosuje się nigdy w charakterze stałego źródła zasilania, ale do magazynowania zapasu energii, a następnie pożytkowania jej według aktualnych potrzeb. Pełnią zatem niemal tożsamą rolę co kondensatory w układach elektronicznych. Oto ich pozostaje istotne zadania:

  • efektywne tłumienie wszelkich uderzeń, wstrząsów i pulsowań
  • znaczne ograniczanie tzw. falowania ciśnieniowego w obrębie danego obwodu
  • zapobieganie zjawisku kawitacji (czyli gwałtownej przemianie ze stanu ciekłego w gazowy)

Dodajmy, że omawiane akumulatory są często montowane w zawieszeniach pojazdów mechanicznych, maszynach przemysłowych, zaawansowanych młotach budowlanych czy betoniarkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Właściwa ochrona podczas walk na macie
Właściwa ochrona podczas walk na macie
Sporty walki z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Z jednej strony dają możliwość poprawić swoją formę i uczą […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?