Rodzaje zaworów zwrotnych

Rodzaje zaworów zwrotnych
wiem-co-chce
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawór zwrotny jest jednym z najważniejszych elementów, używanych w przemyśle wodnym oraz chemicznym. Warto wiedzieć, że zawór zwrotny samoczynnie nadaje przepływ tylko w jednym kierunku. Zawory te, stosowane są w instalacjach wodociągowych a także w różnych systemach grzewczych. W razie awarii, zawór zwrotny czyni z tego systemu tak zwany system grawitacyjny i zapobiega zalaniu pompy. Zawory zwrotne można podzielić między innymi na sposób zamknięcia. Wyróżnia się między innymi zawory grzybkowe, kulowe, płytkowe oraz również membranowe. Ważną rolę pełnią także zawory zwrotne klapowe oraz zasuwy kołnierzowe.

Zawór klapowy zwrotny przeznaczony jest głównie do pracy w instalacjach hydraulicznych, można go montować w rurociągach pomiędzy kołnierzami. Zawory te. charakteryzują się stosunkowo małą masą i są bardzo trwałe, wręcz niezawodne. Warto wspomnieć, że są również bardzo łatwe w montażu oraz demontażu. Bardzo ważne jest to, aby zawór był zamontowany zgodnie z kierunkiem przepływu, który jest oznaczony na kadłubie, a nie odwrotnie.

Zawory zwrotne ,,międzykołnierzowe”, czyli zasuwy kołnierzowe mają średnicę od DN 40 do DN 60. Co jest również ważne, obsługują one ciśnienia PN 16 do PN 25. Korpus oraz klapa takich zaworów, wykonane są ze stali węglowej oraz kwasoodpornej. Zastosowane uszczelniania w tych zaworach są następujące: NBR, Viton lub metal. Te wyżej wymienione zawory, stosuje się głównie w przemysłach chemicznych, energetyce i ciepłownictwie, a także w oczyszczalniach ścieków lub uzdatnianiu wody.

Bogaty wybór zaworów znajdziesz w sklepie z armaturą przemysłową. Sprawdź ofertę, np. GTM PV.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czego nie może zabraknąć na weselnym stole?
Czego nie może zabraknąć na weselnym stole?
Ślub to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego człowieka. Jest to okazja, kiedy dostajesz świętować związek dwóch osób, które są głęboko […]
Ostatnie wpisy
Smary – jakie mają zalety?
Smary – jakie mają zalety?